P R E S S E M E D D E L E L S E

P R E S S E M E D D E L E L S E

09-10-2020, 02:26

Forfatter: Tistrup Mediehus - Henry

Nogle gange må man ryste posen og se nye veje. Det gør vi nu i Tistrup Mediehus. Vi har haft et givtigt og stærkt samarbejde med Peder Hammelsvang i mere end 10 år, men udviklingen går forrygende stærkt hvad online markedsføring angår og vi må sande, at Tistrup Mediehus og Peder Hammelsvang nu vil noget forskelligt med de lokale Facebook og internet sider her i Tistrup og Hodde. Derfor vælger vi at gå hver vores veje og splitte op. Vi er sikre på, at der er plads til os alle. Tistrup Mediehus ønsker at levere nyhederne til jer på en ny og mere brugervenlig måde og vi vil sørge for at minimere reklamer og mange delinger af opslagene, siderne imellem. Dette er den korte forklaring på, hvorfor I møder nye lokale sider på Facebook i disse dage. 

Tistrup Erhvervs- og Borgerforening er initiativtagerne til projektet, som har til formål at skabe øget profilering af vores byer, Tistrup og Hodde. I den forbindelse vil vi relancere den velkendte hjemmeside www.tistrupnews.dk, så den igen bliver vores opdaterede nyhedsplatform med alle relevante og brugbare informationer og nyheder fra Tistrup og Hodde´s virksomheder, foreninger, klubber og privatpersoner.

I den forbindelse tilknytter vi en ny Facebook og Instagram side til den opdaterede hjemmeside www.tistrupnews.dk. Dette gør vi, fordi vi ikke længere har adgang til de eksisterende sociale medier her i byen. Disse nye platforme skal supplere hjemmesiden og sørge for, at nyhederne når ud til jer alle, uanset om I færdes mest på hjemmesiden eller på de sociale medier. Både Facebook og Instagram siden hedder @vorestistruphodde og siderne er åbne nu, så gå endelig ind og følg med. Desuden er Facebook gruppen ”Os der bor i Hodde og Tistrup” også blevet oprettet. Den er tænkt til delinger af alt, hvad vi alle måtte have på hjerte af gode ting for vores byer. Retningslinjerne er lagt op øverst på siden og I vil allerede kunne få en føling med, hvad siden er til - men spørg hvis I er i tvivl.   

                                                                                                                                                                                    

Coverbillede og logo til VoresTistrupHodde

Vi håber der er forståelse og opbakning til vores nye tiltag, som vi ser som nødvendige for at gi dette nye projekt en frisk start. Vi vil have fuld kontrol over indholdet, informationerne og nyhederne, som vi og I ønsker at formidle omkring vores byer.

Vi tilbyder også at producere indholdet for jer i form af tekster, billeder og video. Det kunne være informationer og nyheder fra virksomhederne, nyt fra foreningerne, indslag fra lokale der har noget relevant på hjertet. Vi er tovholderne og al kommunikation omkring @vorestistruphodde og www.tistrupnews.dk skal gå igennem os. Kontakt os endelig for en fast aftale, vi træffes på Facebook-siden eller på mail / telefon.

Vi er klar ved tasterne og har kun et ønske: At formidle spændende nyheder til jer i et behageligt flow, som passer ind i jeres daglige færden på internettet.

Kort og godt: Hvad tilbyder vi så under Tistrup Mediehus?

Facebook gruppen ”Os der bor i Hodde og Tistrup” er en ikke-kommerciel side. Dvs. her accepterer vi ikke direkte reklamer, men alle borgere, virksomheder og foreninger kan lave opslag med relevant info for andre i Tistrup og Hodde.

Facebook siden @VoresTistrupHodde er en kommerciel side, hvor vi accepterer reklamer og andre indslag fra erhvervsdrivende, foreninger, klubber mv efter aftale med Tistrup Mediehus, som også står for opslag mv.

 

Hjemmesiden www.tistrupnews.dk er til lokale nyheder i Tistrup og Hodde, som i de gode gamle dage. Her kan reklameres iflg. Aftale med Tistrup Mediehus. Medlemsskab af Tistrup Erhvervs- og Borgerforening eller aftale med Tistrup Mediehus kræves for at kunne reklamere.

 Hilsen

Henry Koch

Formand Tistrup Mediehus

 Facebook: @vorestistruphodde

Instagram: @vorestistruphodde

www.tistrupnews.dk

Mail: kochdiget8@gmail.com

Telefon: 20246910

Denne hjemmeside bruger cookies for at fungere, samt til at føre statistik over antallet af besøgende.
Ved at bruge vores side accepterer du brug af cookies til disse formål.
Accepter cookies