Erhvervsaftale skal sikre bosætning og arbejdspladser

Erhvervsaftale skal sikre bosætning og arbejdspladser

02-02-2021, 12:12 - Tistrup

Forfatter: Tistrup Mediehus - Henry

Erhvervsaftale skal sikre bosætning og arbejdspladser

 Erhverv: Tistrup Erhvervs- og Borgerforening har indgået en aftale med sine medlemmer, der sikrer økonomisk opbakning til det fælles ønske om øget bosætning og fortsat kvalificeret arbejdskraft i Tistrup.

 Tistrup: Byens borgere og erhvervsvirksomheder har et fælles ønske om at skabe bosætning og sikre kvalificeret arbejdskraft i Tistrup. Det skal ske gennem promovering af byens liv, foreninger, faciliteter og forholdsmæssigt mange arbejdspladser, og det kræver penge.

-          Dem har vi lovning på efter indgåelse af aftale med byens store virksomheder, som hver lægger et pænt beløb og stort engagement, fortæller Jens Bach Mortensen fra Tistrup Erhvervs- og Borgerforening.

 Byen skal hænge sammen

Det var oprindeligt Fleming Grunnet – grundlæggeren af Primo Plast, nu Primo Danmark A/S, der kontaktede erhvervs- og borgerforeningen.

-          Fleming advarede mod den distance mellem større virksomheder og deres lokalsamfund, han havde set andre steder, og dette satte gang i processen i foråret 2020.

 

Treårig aftale

Samtidig havde man i erhvervs- og borgerforeningen noteret sig stadigt mere begrænsede muligheder for eksponering af Tistrup gennem lokal- og regionalpressen.

-          Vi har derfor indgået en treårig aftale med virksomhederne om finansiering og eksponering med afsæt i de medier, Tistrup Mediehus råder over.

 

Langt sejt træk

Jens Bach Mortensen slår fast, at der ikke er tale om en hurtig løsning, men et langt, sejt træk. Det handler ikke bare om penge, men også om, at alle bidrager til at bringe de historier frem, der findes, og som kan være med til at skabe interesse for bosætning og beskæftigelse.

 Stor interesse

Tistrup Erhvervs- og Borgerforening har allieret sig med Tistrup Mediehus, der skal sørge for, at historierne bliver publiceret på rette tid og sted.

-          Der er stor interesse for projektet blandt foreningens medlemmer, som også generelt møder flittigt op til foreningens aktiviteter, slutter Jens Bach Mortensen, der ærgrer sig over, at Varde Kommune ikke har ønsket at deltage i bestræbelserne på bosætning og rekruttering af arbejdskraft i Tistrup.

 FAKTA:

Tistrup huser omkring 100 CVR-numre

Tistrup Erhvervs- og Borgerforening har cirka 60 erhvervs  medlemmer

 

Denne hjemmeside bruger cookies for at fungere, samt til at føre statistik over antallet af besøgende.
Ved at bruge vores side accepterer du brug af cookies til disse formål.
Accepter cookies